Higiena snu – sposoby na dobry sen

Higiena snu jest bardzo ważna zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody. Sen sprawia, że nasze ciało się regeneruje, działa na nas relaksująco i odprężająco. Chorym pomaga szybciej wrócić do zdrowia. Po dobrze przespanej nocy nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie. Sen działa lepiej niż najdroższe kosmetyki, cera wypoczętej osoby wygląda zdrowo i promiennie.

Rytm okołodobowy

Niezależnie od tego, czy mamy pracę, czy dzień wolny, wstawać powinniśmy zawsze o tej samej porze. Należy się również powstrzymać od ucinania sobie drzemek. Chęć zaśnięcia pojawia się zazwyczaj dopiero po 16 – stu godzinach od pobudki. Jeśli na przykład na co dzień wstajemy o 6.00 rano, to chęć zaśnięcia będzie pojawiać się o godzinie 22.00. Jeśli jednak w dzień wolny wstaniemy o 10.00, zaśniemy dopiero o 2.00 w nocy, a stan ten będzie utrzymywał się także w dni wolne od pracy.

Ważne jest także, aby łóżko służyło tylko do spania. Powinniśmy unikać długiego wylegiwania się a także pracy w nim. Na noc nie należy także spożywać ciężkostrawnych potraw, ostatni posiłek najlepiej zjeść przed 18. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 21 stopni, powinniśmy także ją wietrzyć przed pójściem spać.

Aktywność fizyczna w ciągu dnia

Aktywność fizyczna jest szczególnie istotna, gdy na co dzień wykonujemy pracę, która nie wymaga zbytniej aktywności fizycznej. Sen u osoby zmęczonej fizycznie przychodzi szybciej oraz trwa dłużej. Ćwiczenia powinny być wykonywane minimum 30 minut, od 3 do 5 razy w tygodniu. Najlepiej, abyśmy skończyli ćwiczyć przed godziną 18.00. Jeśli to jest niewykonalne, bo na przykład pracujemy do godzin wieczornych, ważne jest, aby aktywność fizyczna kończyła się nie później niż 3 godziny przed planowanym zaśnięciem.

Kofeina i alkohol

Niektórzy uważają, że picie alkoholu wpływa korzystnie na sen, jest to absolutna nieprawda. Co prawda, po wypiciu alkoholu można znacznie szybciej zasnąć, jednak jakość takiego snu będzie znacznie obniżona.
Natomiast kofeina, czyli substancja zawarta w kawie oraz różnego rodzaju napojach energetycznych ,wpływa na nasz organizm nawet przez 12 godzin od jej spożycia. Najlepiej byłoby, gdybyśmy napoje zawierające kofeinę spożywali tylko w godzinach porannych.

Niebieskie światł0

W godzinach wieczornych należy unikać ekspozycji na niebieskie światło, którego źródłem są telewizory, komputery, tablety czy telefony. Powinniśmy zredukować korzystanie z tych urządzeń 3 godziny przed snem, na godzinę przed całkiem z nich zrezygnować. Niebieskie światło skutecznie utrudnia uwalnianie się melatoniny, a dla naszego mózgu jest tożsame ze wschodem słońca.